Bursada boşanma davası hangi adliyede açılır?

“Bursada boşanma davası hangi adliyede açılır” sorusuna cevap mahiyetindeki bu yazımızı sizlere sunmaktayız. Bursa ilinde boşanma davası açmak isteyen çiftler, Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Bursa Bölge Adliye Mahkemesi binasında yer alan Bursa nöbetçi aile mahkemesine başvurmalıdır.

Bursada boşanma davası hangi adliyede açılır?

Boşanma davaları, Türkiye’de yargılaması yapılan tüm davalar gibi, savunma hakkına sahip olan tarafların yer aldığı bir yargılama süreci ile sonuçlanır. Bu nedenle, boşanma davası açılmadan önce, çiftin hangi adliyeye başvuracağı konusunda mutabık kalması veya mahkeme tarafından belirlenmesi gerekir.

Bursa ilinde, boşanma davalarının yargılaması Bursa Nöbetçi Aile Mahkemesi tarafından yapılır. Bu mahkeme, Bursa ilinde ikamet eden çiftlerin veyahut tarafların boşanma davalarını yargılar ve karar verir.

Bursada boşanma davası hangi adliyede açılır?
Bursada boşanma davası hangi adliyede açılır?

Boşanma davalarının yargılaması sırasında, çiftlerin evlilik birliğini tesis ettiği yer olan Bursa ilindeki ilgili adliye tarafından yapılır. Bu nedenle, Bursa ilinde ikamet eden çiftlerin boşanma davalarını Bursa’daki ilgili adliyeye başvurmaları gerekir.

Ancak, çiftin evlilik birliğini tesis ettiği yer ile tarafların ikamet ettiği yerler farklı olabilir. Bu durumda, çiftin ikamet ettiği yerdeki ilgili adliyeye başvurulması mümkündür. Örneğin, çiftin evlilik birliğini tesis ettiği yer Bursa iken tarafların ikamet ettiği yerler İstanbul ve Ankara ise, İstanbul’daki veyahut Ankara’daki ilgili adliyelere başvurulması mümkündür.

Boşanma davaları açılmadan önce, çiftin hangi adliyeye başvuracağı konusunda mutabık kalması veya mahkeme tarafından belirlenmesi gerekir. Bu nedenle, çiftin evlilik birliğini tesis ettiği yer ve tarafların ikamet ettiği yer arasında fark olması durumunda, hangi yerdeki adliyeye başvurulacağı konusunda anlaşma sağlanması veya mahkeme tarafından belirlenmesi gerekir. Tüm boşanma sürecinde tarafımızdan Bursa boşanma avukatı olarak hukuki yardım alabilirsiniz. Bursa avukat

Yorum yapın

Randevu için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Sakarya Mah. Uluyol Cd, 1. Güven Sk. No:2 D:10, 16220 Osmangazi/Bursa

Hemen Arayın!